Tidskrift om sex och politik
Tidskrift om sex och politik
Notis

Vad kan du om Cowgirls? Tävla och vinn boken!

Karolina Bång (foto: Emma Blomberg) och “May Lillie” Manning.

TÄVLING!

Idag släpps serietecknaren Karolina Bångs nya seriebok Cowgirls. Den har redan blivit uppmärksammad i Ottar och recenserad av bland annat Svenska Dagbladet.

För att vi vill fira Prideveckan med queer erotik kan du nu vinna ditt eget ex av Cowgirls! Ottar lottar ut bok till den som först kommer in med de rätta svaren.

1) Cowgirlen Mary Emma “May Lillie” Manning som föddes i Pennsylvania 1869 var känd som en ”sharpshooter” och ”expert lady rider”. Hon och hennes man, den berömde cowboyen Pawnee Bill hade en ranch tillsammans. Men hur många hästar hade de?

2) Vad heter det feministiska serienätverk för kvinnor och transpersoner som Karolina Bång är del av?

Skicka ett mail till ottar@rfsu.se med svar och din adress. Först till kvarn! OBS: 2011-08-01 Tävlingen är nu avslutad och en lycklig vinnare har fått boken.

Läs mer om boken och en intervju med Karolina Bång här!

/Ottars redaktion

Fler artiklar

Artiklar

Sexualpolitisk valguide 2026

Hur ställer sig partierna i frågor om sexualpolitik? Här är Ottars guide till partiernas inställning i sex frågor om sexual

Krönika

Beredskap bortom bomber

Agnes Hellström om att göra motstånd i militariseringens tid, och att stötta sitt barn i att vägra våld.